X
جستجوی اخبار
جستجوی اخبار
دسته‌بندی شهری یا روستایی
دسته‌بندی شهری یا روستایی
برچسب های خبری
برچسب های خبری
تاریخ انتشار: چهارشنبه 04 تیر | تعداد بازدید: 140
منابع آب سطحی سالم، ضامن حفظ چرخه حیات جانداران و گیاهان است

  منابع آب سطحی سالم، ضامن حفظ چرخه حیات جانداران و گیاهان است

در جوامعی که از آبهای زیرزمینی استفاده می کنند، آبهای سطحی به عنوان تغذیه کننده آبخوان ها ضامن حفظ چرخه حیات جانوری و گیاهی هستند که ما انسانها نیز از آن بهره مند می شویم.

به گزارش روابط عمومی وآموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب مازندران؛ تخریب و آسیب رساندن به هر یک از حلقه های زیستی، تاثیرات نامطلوبی بر زندگی ما انسانها خواهد گذاشت. مشکلات عمده ناشی از آلودگی منابع آب سطحی شامل مشکلات بهداشتی و بیماری های منتقله از آب آلوده، بیماری های پوستی، تلفات جانوری، دامی و کشاورزی، آلودگی محصولات کشاورزی و آب شرب، تاثیر مستقیمی بر نحوه زندگی جوامع دارد، بنابراین باید توجه داشت که ما وظیفه داریم نه تنها برای خودمان، بلکه برای بقای آیندگان نیز در حفظ و نگهداری این منابع کوشا باشیم.

آلودگی آب توسط مواد شیمیایی (مانند مواد شوینده‌) نگرانی بزرگی در سطح جهانی محسوب می شود، بسیاری از شوینده‌های لباسشویی حاوی تقریبا ۳۵ تا ۷۵ درصد نمک فسفات هستند. فسفات می تواند باعث ایجاد انواع مشکلات آلودگی آب شود ، مواد غیرقابل تجزیه زیستی را نمی‌توان توسط تصفیه فاضلاب مقدماتی یا اولیه حذف کرد.

شوینده‌ها حاوی مواد کاهش دهنده اکسیژن نیز هستند و می‌تواند باعث آسیب جدی به ماهی‌ها و حیوانات دریایی شود.

یکی از منابع اصلی آلاینده‌های شیمیایی، شوینده‌های روزمره هستند. آلاینده های خاصی که منجر به آلودگی آب می‌شوند شامل طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی مانند سفید کننده ها می باشند ،گاهی اوقات مواد شوینده می توانند سرطان زا باشند، بنابراین باید از آب حذف شوند.

مواد شیمیایی می‌توانند منبع آلودگی آب آشامیدنی باشند و با طیفی از علائم مانند تحریک پوست، خارش گلو، حالت تهوع، دل پیچه ، معده درد و آسیب به کبد، انسان را بیمار سازند.

شوینده‌ها عوامل فعال در سطح آب هستند که باعث تولید کف فراوان در رودخانه‌ها می‌شوند، این کف عموما لایه‌ای ضخیم و متراکم روی سطح آب تشکیل داده و بیش از چند صد متر روی آب رودخانه گسترش می یابند.

امروزه آلودگی آب یک مشکل جدی است، میکروارگانیسم‌های بیماریزا مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها عامل اصلی بیماری‌های آبی در انسان‌ها و حیوانات هستند

تاثیر مواد شوینده بر محیط زیست در نقاطی که سیستم‌های جمع‌آوری فاضلاب شهری و روستایی در آنجا وجود دارد متفاوت با نقاطی است که سیستم‌های تصفیه فاضلاب ندارند ، در شهرها و روستاهایی که مجهز به تصفیه‌خانه فاضلاب هستند این مواد شوینده جمع‌آوری و تا حدود زیادی از آلودگی آبها کاسته می‌شو، مواد شوینده در مناطقی که سیستم تصفیه فاضلاب وجود ندارد و فاضلاب‌های شهری و روستایی مستقیم وارد رودخانه‌ها می‌شوند، می‌تواند آثار تخریبی فراوانی بر آب و خاک بر جای بگذارد.

جدای از خطرات شدید سلامتی که این شوینده‌ها به بار می‌آورند، عناصر موجود در مواد شوینده ها (مانندسرب) می‌توانند باعث اسیدی شدن آب شود، این مساله منجر به بروز مشکلات بسیاری برای سلامتی انسان می شود، بنابراین ضروری است استفاده از شوینده‌های بهتر و تجزیه‌پذیر زیستی که با محیط زیست سازگاری بیشتری دارند مورد توجه قرار گیرد.

تصاویر
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: